Jdi na obsah Jdi na menu
 


O klubu

Bioklub Aktiv je sdružení spotřebitelů se zájmem o produkty ekologického zemědělství. Vznikl v regionu Benešovska za účelem nakupování biopotravin v této oblasti. Výkup potravin provádíme přímo od ekologických zemědělců v místě působení. Soustřeďujeme se hlavně na čerstvé potraviny - sezónní ovoce a zeleninu, mléko a mléčné výrobky, vejce, bylinky apod., které nejsou běžně k dostání (na rozdíl od suchých a trvanlivých biopotravin - ty už dnes seženete i v obchodech).

Ceny biopotravin jsou obecně o něco vyšší než ceny běžných potravin z konvenčního zemědělství. Především proto, že pochází z malovýroby s vyšším podílem ruční práce. Navíc jde o potraviny nadstandardní kvality, které mají svůj ekologický původ oficiálně certifikován. A toho jsou si spotřebitelé biopotravin dobře vědomi.

Idea bioklubu však není pouze v uspokojování poptávky po biopotravinách. Příznivci bioklubů vědomě svými nákupy podporují ekozemědělce. Biokluby jsou neziskové a biopotraviny odebírají přímo od zemědělců - šetří tak náklady na distribuci přes obchodníky. Šetří ale i obaly - využívají použité krabice, tašky, PET lahve apod. Odběratelé rovněž vědí z jakého místa a od kterého zemědělce ta která potravina pochází. Zemědělce mohou případně i navštívit (některé biokluby pro zájemce přímo pořádají návštěvy nebo i brigády na ekofarmách a seznamují tak spotřebitele s tím, jak bioprodukty vznikají).

V některých evropských zemích (např. Německo, Švýcarsko) má ekologické zemědělství dlouhou tradici sahající až na počátek tohoto století. V osmdesátých letech 20. století se již většina evropských zemí začala mnohem intenzivněji zabývat ekologickým zemědělstvím a jeho pozitivními přínosy i ekonomickými efekty. Ekologické zemědělství je již také začleněno do zákonodárství EU a také u nás byl konečně schválen Zákon o ekologickém zemědělství.

Vědomé upřednostňování přirozených životních hodnot znamenaly náš stále se zvyšující zájem o takovéto zemědělství, o jeho působení na vztahy v přírodě, v krajině i mezi lidmi. Samozřejmě, že máme velký zájem o produkty ekologického zemědělství a o výrobky z nich.

Cílem této iniciativy je reagovat na výzvy mnoha rodin, na zkušenosti spotřebitelských klubů v zahraničí a zprostředkovat také nám, zvláště obyvatelům Benešova a jeho okolí, relevantní informace a zajistit pravidelný, výhodný a cenově maximálně přístupný odběr (nákup) biopotravin ze dvora s jejich garantovaným původem, způsobem zpracování a kvalitou.